Skip to main content

ELCAN SpecterDR 1-4x to pierwszy na świecie celownik optyczny z systemem błyskawicznej zmiany powiększenia od 1x do 4x. Zmiana powiększenia jest natychmiastowa i nie wymaga zmiany położenia głowy względem optyki. Dzięki takiemu rozwiązaniu, przy masie porównywalnej do celownika kolimatorowego w zestawie z powiększalnikiem, ELCAN SpecterDR 1-4x jest zwarty i zajmuje mniej miejsca na broni.

  • Optyka perfekcyjnej jakości
  • Zmienne powiększenie 1x i 4x
  • Szerokie pole widzenia
  • Stała odległość od oka (eye relief) niezależnie od powiększenia
  • Wyraźny znak celowniczy (wersje do amunicji 5,56 mm i 7,62 mm NATO)
  • Stabilny montaż do szyn Picatinny/MIL-STD-1913 z systemem szybkiego wypięcia ARMS
  • Kompatybilność z noktowizorami
  • Możliwość osadzenia mikrokolimatora (MRDS)

Celownik zapewnia szerokie pole widzenia w trybie pracy CQB (powiększenie 1x) oraz możliwość precyzyjnego prowadzenia ognia na dłuższym dystansie (powiększenie 4x). ELCAN SpecterDR 1-4x nie wymaga zmiany odległości oka od celownika po zmianie powiększenia. Czerwona kropka jest jaskrawa i wyraźnie odcina się od tła. Celownik ma 5 poziomów regulacji podświetlenia znaku i jest kompatybilny z noktowizorami.

ELCAN SpecterDR 1-4x ma możliwość osadzenia celownika mikrokolimatorowego (MRDS) na szczycie obudowy oraz ma zintegrowane mechaniczne zapasowe przyrządy celownicze. Celownik dostępny jest w kolorze czarnym lub FDE (Flat Dark Earth) oraz z siatkami celowniczymi z dalmierzem VSOR dostosowanymi do amunicji kalibru 5,56 mm (CX5395) i 7,62 mm NATO (CX5396).

Krystalicznie czysta optyka, wyraźny znak celowniczy z dalmierzem oraz solidna konstrukcja odporna na uszkodzenia gwarantują niezawodne działanie w każdych warunkach. ELCAN SpecterDR 1-4x to najlepszy celownik na dynamicznie zmieniające się dystanse współczesnego pola walki.

Ponad 750,000 celowników ELCAN Specter w różnych wersjach zostało do tej pory dostarczonych do użytkowników na całym świecie.

Dane techniczne

PowiększenieZmienne – 1x lub 4x
Wymiary (dł./szer./wys.)153/74/78 (mm)
Masa660 g
Odległość od oka (eye relief)70 mm (stała, niezależnie od powiększenia)
Średnica kropki w znaku celowniczymPrzy powiększeniu 4x – 1,5 MOA
Przy powiększeniu 1x – 6 MOA
Pole widzeniaPrzy powiększeniu 4x – 6,5° (11,4 m na 100 m)
Przy powiększeniu 1x – 26° (48,8 m na 100 m)
Zasilanie1 x 3V CR2032
Czas pracyDo 3000 godzin
Odporność na wstrząsy i wibracjeDo 450 G