Początek 2022 roku to okres intensywnej pracy zespołu MILDAT. Już 11 stycznia 2022 przedstawiciele MILDAT przeprowadzili dynamiczny pokaz laserowego systemu szkoleniowego do treningu force-on-force SIMGUN dla przedstawicieli Wojsk Obrony Terytorialnej.

W trakcie pokazu, przedstawiciele WOT mieli możliwość bliskiego zapoznania się z laserowym systemem szkoleniowym SIMGUN przeznaczonym dla wojska oraz służb mundurowych. Opracowany przez austriacką firmę SIMGUN system został zaprojektowany tak, aby zapewnić maksymalny realizm w trakcie treningu taktycznego.

SIMGUN oparty jest o emitery laserowe mocowane na broni strzeleckiej oraz odbiorniki mocowane na wyposażeniu indywidualnym a skuteczny zasięg symulacji wynosi nawet do 1000 metrów, dzięki czemu w scenariuszach szkoleniowych można wykorzystywać strzelców wyborowych działających w niemal rzeczywistych warunkach. W odróżnieniu od popularnych systemów szkoleniowych force-on-force opartych o amunicję barwiącą, system SIMGUN pozwala na prowadzenie zajęć na znacznie większych dystansach.

REALIZM

Istnieją podobne rozwiązania, jednakże kwintesencją systemu SIMGUN jest najwyższy realizm, jaki przy zachowaniu wysokich standardów bezpieczeństwa można osiągnąć. W szkoleniu wykorzystywana może być etatowa broń strzelecka – jedyną modyfikacją jest instalacja emitera laserowego zbliżonego gabarytami do latarki lub wskaźnika laserowego oraz odrzutnika do strzelania ślepą amunicją Dzięki stosowaniu bezpiecznej dla oka wiązki laserowej, system SIMGUN pozwala na prowadzenie szkolenia zarówno w warunkach działań w pomieszczeniach zamkniętych (CQB), w terenie zabudowanym (MOUT) oraz w trakcie działań na otwartej przestrzeni. Unikalną cechą SIMGUN jest możliwość eliminowania celu za szybą (w pomieszczeniu lub pojeździe).

W trakcie pokazu, emitery SIMGUN zostały zamocowane na karabinach 5,56 mm MSBS GROT, karabinach maszynowych UKM 2000 kalibru 7,62 mm oraz karabinie wyborowym BOR kalibru 7,62 mm. Kalibracja systemu jest szybka i prosta do wykonania, nawet w warunkach polowych. W trakcie treningu z użyciem amunicji ślepej nie są wymagane żadne dodatkowe zmiany i modyfikacje w uzbrojeniu (poza oczywistym stosowaniem odrzutników).

Oprócz emiterów wymagane są sensory oraz jednostka centralna – te mogą mieć postać szelek lub kamizelki, mogą być też przygotowane do stosowania z aktualnie wykorzystywanym wyposażeniem indywidualnym. Dodatkowe sensory mocuje się na hełmie (bardzo prosta integracja haczykami lub rzepami), czapce, nogach, rękach – w zależności od wymagań zamawiającego można stosować różne dodatkowe moduły. Wszystkie elementy parują się jednostką centralną bezprzewodowo, więc nie ma tu żadnych kabli, które przeszkadzałyby w treningu.

Trafienie sygnalizowane jest błyskiem diod LED, choć system można skonfigurować również tak, że diody LED nie włączają się potrafieniu – dzięki temu strzelec musi dodatkowo sprawdzić, czy wyeliminował zagrożenie. Dla osiągnięcia maksymalnego realizmu szkolenia, firma SIMGUN wprowadziła jeszcze jeden element symulacyjny, który odróżnia system od innych rozwiązań opartych o wskaźniki laserowe. Oryginalny moduł T-SHOCK, będący opcją, pozwala na podpięcie niewielkich elektrod do dużych grup mięśniowych (można stosować od 2 do 4 elektrod), generujących w przypadku „postrzału” impuls elektryczny o niewielkim napięciu – nie ma możliwości „oszukania” systemu albo „nie zauważenia” postrzału. Impuls jest bezpieczny, a jednocześnie na tyle nieprzyjemny, że nie można go nie poczuć.

SKALOWALNOŚĆ

System SIMGUN umożliwia jednoczesny trening 70-90 osób ze śledzeniem na żywo w specjalnym oprogramowaniu i wykorzystaniu stacji bazowej łączącej się z poszczególnymi użytkownikami bezprzewodowo. W przypadku, kiedy nie jest wymagane nadzorowanie przebiegu szkolenia na żywo, w symulacji brać może udział niemal nieograniczona liczba użytkowników.

Nie ma ograniczeń dotyczących kalibru broni strzeleckiej – system będzie działał z bronią kalibru 9 mm Parabellum, 5,56 mm x 45, 7,62 mm x 39, 7,62 mm x 51 NATO i inną, ponieważ laser aktywowany jest sygnałem akustycznym. Można też używać specjalnej nakładki na spust umożliwiającej trening na sucho, bez użycia amunicji lub przy pomocy replik ASG.

Ilość sensorów, liczba modułów używanych przez użytkownika – te wszystkie elementy również można dostosowywać do wymagań zamawiającego.

BEZPIECZEŃSTWO

System SIMGUN wykorzystuje do działania bezpieczną wiązkę laserową w klasie I, która nie wymaga stosowania specjalnych okularów. W przypadku używania do szkolenia ślepej amunicji, należy oczywiście stosować ochronę wzroku oraz słuchu. Stosowanie wiązki laserowej pozwala również na uniknięcie niewygodnych ochraniaczy ograniczających mobilność lub masek limitujących pole widzenia – w realnej sytuacji takich elementów wyposażenia nie ma, więc dlaczego używać ich podczas szkolenia? Niska masa poszczególnych elementów, wykonanie z solidnych materiałów, ma bezpośredni wpływ na wysoki realizm i bezpieczeństwo podczas treningu.

MILDAT reprezentuje SIMGUN na terenie Polski – pierwszy pokaz odbył się pod koniec 2021 roku, natomiast kolejne planowane są na rok 2022. W przypadku zainteresowania system lub prezentacją, prosimy o kontakt drogą elektroniczną – info@mildat.pl lub poprzez formularz kontaktowy.

Zarząd spółki MILDAT pragnie podziękować Dowódcy Wojsk Obrony Terytorialnej – Panu Generałowi Broni Wiesławowi Kukule, Dowódcy 8 Kujawsko-Pomorskiej Brygady Obrony Terytorialnej – Panu Pułkownikowi Krzysztofowi Stańczykowi oraz Dowódcy 82. Batalionu Lekkiej Piechoty w Inowrocławiu – Panu Podpułkownikowi Dariuszowi Szypurze za umożliwienie przeprowadzenia pokazu systemu SIMGUN.

O spółce MILDAT

Istniejąca od 2006 roku spółka MILDAT specjalizuje się w dostarczaniu zaawansowanych rozwiązań i systemów dla wojska oraz służb mundurowych. MILDAT jest polskim przedstawicielem czołowych zagranicznych producentów, takich jak Fiocchi Munizioni (amunicja do broni strzeleckiej), Milrem Robotics (pojazdy bezzałogowe), Jankel (fotele do pojazdów opancerzonych), Microflown AVISA (akustyczne systemy detekcji strzału), Greyscan (systemy wykrywania materiałów wybuchowych), SAN (hydrauliczne narzędzia breacherskie), Epsilor (akumulatory pojazdowe i baterie), Wiley X (okulary oraz gogle balistyczne), FalCom (systemy ochrony słuchu i łączności) oraz wielu innych. Więcej informacji: www.mildat.pl