W dniu 30 września 2021 roku, spółka MILDAT, wraz z partnerami, przeprowadziła prezentację szerokiej gamy amunicji Fiocchi Munizioni oraz celowników ELCAN do broni strzeleckiej dla przedstawicieli wojska oraz służb mundurowych, w tym Straży Granicznej, Policji oraz Służby Ochrony Państwa.

W trakcie pokazu goście mogli zapoznać się z różnymi typami amunicji oferowanej przez Fiocchi Munizoni, w tym amunicji łamliwej (antyrykoszetowej) w kalibrach 9 mm x 19 (RHFP, z pociskiem z miedzi i stopu cyny) oraz 5,56 mm x 45 (FRG), która w momencie uderzenia w twarde przeszkody nie powoduje niebezpiecznych odłamków oraz rykoszetów, amunicji precyzyjnej .308 Win (7,62 mm x 51 NATO) Exacta HPBT z pociskiem 175 gr oraz amunicji poddźwiękowej .308 Win z pociskami o masie 200 gr przeznaczonej do strzelań z wykorzystaniem tłumików dźwięku.

Partnerem pokazu były Zakłady Mechaniczne Tarnów S.A. (Grupa PGZ), które zapewniły broń strzelecką do przeprowadzenia strzelań zapoznawczych.

Na karabinach maszynowych UKM 2000PE oraz najnowszym UKM 2020S kalibru 7,62 mm x 51 NATO (strzelano taśmowaną amunicją Fiocchi 7,62 mm x 51 NATO FMJ) zamontowano celowniki optyczne ELCAN Specter DR 1.5/6x o zmiennym powiększeniu 1,5/6x pozwalające na skuteczne prowadzenie ognia z broni maszynowej na dużym dystansie – w trakcie pokazu uczestnicy bez problemu trafiali cele sylwetkowe znajdujące się w odległości 300 metrów. Unikalne rozwiązanie zastosowane w celownikach Specter DR umożliwia błyskawiczny wybór powiększenia bez konieczności zmiany położenia głowy względem celownika. Powiększenie zmieniane jest za pomocą prostej w obsłudze dźwigni.

Uczestnicy pokazu wykorzystywali też celowniki ELCAN Specter DR 1/4x o powiększeniu 1/4x oraz najnowszy celownik ELCAN Specter TR o powiększeniu 1x/3x/9x zainstalowane na samopowtarzalnych karabinach wyborowych MWS-25 kalibru 7,62 mm x 51 NATO w kilku wersjach różniących się ukompletowaniem i długością luf. Strzelano na dystansach od 100 do 500 metrów, do celów statycznych oraz zarządzanych przez system sterowania polem tarczowym MSS TARGET. Na tych samych dystansach strzelano również ze skróconej wersji karabinu wyborowego BOR kalibru 7,62 mm z zainstalowanym tłumikiem dźwięku.

Wyjątkową okazją była możliwość praktycznego zapoznania się najnowszym karabinem z rodziny MWS, czyli karabinkiem MWS-15 w kalibrze .300 Blackout. MWS-15 miał premierę na targach MSPO 2021, które odbyły się w dniach 7-10 września 2021 a pokaz MILDAT był pierwszą okazją, gdzie goście mogli przeprowadzić strzelania zapoznawcze z nowego karabinka ZM Tarnów.

Pokaz przeprowadzono na strzelnicy Bellona w Maryninie pod Serockiem dysponującej osiami strzeleckimi umożliwiającymi strzelania na dystansie do 500 metrów.

O spółce MILDAT

Istniejąca od 2006 roku spółka MILDAT specjalizuje się w dostarczaniu zaawansowanych rozwiązań i systemów dla wojska oraz służb mundurowych. MILDAT jest polskim przedstawicielem czołowych zagranicznych producentów, takich jak Fiocchi Munizioni (amunicja do broni strzeleckiej), Milrem Robotics (pojazdy bezzałogowe), Jankel (fotele do pojazdów opancerzonych), Microflown AVISA (akustyczne systemy detekcji strzału), Greyscan (systemy wykrywania materiałów wybuchowych), SAN (hydrauliczne narzędzia breacherskie), Epsilor (akumulatory pojazdowe i baterie), Wiley X (okulary oraz gogle balistyczne), FalCom (systemy ochrony słuchu i łączności) oraz wielu innych. Więcej informacji: www.mildat.pl